2014 PRVI SVETSKI RAT U PORODIČNIM ALBUMIMA

U ponedeljak 2. juna 2014. godine u 19 časova u Galeriji Progres otvorena je Multimedijalna izložba Prvi svetski rat u porodičnim albumima Univerziteta Metropolitan koju je podržalo Ministarstvo kulture i Gradska opština Stari grad. Izložba ima za cilj oživljavanje sećanja na heroje, svedoke i žrtve i ukazivanje na značaj privatnih kolekcija. Prikupljene fotografije i memorabilije potiču iz fundusa porodica studenata grafičkog dizajna Univerziteta Metropolitan generacije 2013/2014, kao i iz pojedinih beogradskih porodica. Ideja je da se ukaže na važnost svih onih učesnika, kako onih sa visokim vojnim činovima i odlikovanjima, tako i običnih vojnika, koji se sa ponosom i pijetetom pominju u porodičnim istorijama.

Prikazivanjem fotografija i memorabilija iz Prvog svetskog rata u savremenim vizuelnim i interaktivnim medijima, porodični fundusi se približavaju savremenom posmatraču i tako iz sfere privatnog izlaze u sferu javnog. To je prilika da se, na osnovu privatnih porodičnih kolekcija, novim vizuelnim medijima oživi sećanje na heroje, svedoke i žrtve Velikog rata. Ovom prilikom napravljena je interaktivna mapa sa spomenicima koji memorišu Prvi svetski rat u Beogradu, ali i Nišu i Leskovcu. Izrađen je i interaktivni album, animirani film sa fotografijama iz albuma predaka, kao i redizajn vojničkih uniformi i haljina iz perioda Prvog svetskog rata.

Pročitajte više OVDE.